No 26. oktobra Aizputes novadpētniecības muzeja izstāžu zālē piedāvājam apskatīt Starptautiskās fotomākslas federācijas mākslinieka, Mārtiņa Buclera prēmijas laureāta, Liepājas Tautas fotostudijas FOTAST biedra Gunāra Kopštāla fotogrāfiju personālizstādi “6x6”.

Foto: Andris Gertsons. Bildē G. Kopštāls ar dzīvesbiedri - mākslinieci Dainu Kopštāli.Šī ir Gunāra Kopštāla piecpadsmitā personālizstāde un visi 26 izstādes darbi ir izgatavoti no platajiem 6x6 negatīviem, kas kalpo kā vadmotīvs arī izstādes nosaukumā. Fotoizstādē iekļauti gara radošā perioda darbi, sākot no 60. gadiem līdz pat 2016. gadam, pārskatot vairāk nekā 400 fotogrāfijas.

Izstādes tapšanā palīdzēja kolēģi, kas paši kādu laiku vadījuši studiju "Fotast", kuras viens no dibinātājiem ir G. Kopštāls. "Ar Vari Santu kopā skatījām visus darbus, bet Jānis Vecbrālis ir sponsors, caur kura rokām visas bildes izgāja, kad tās drukāja," stāsta fotomākslinieks.

Šogad fotomeistars atskatās uz septiņdesmit gadiem, kopš viņa dzīvē ienākusi fotografēšana. Viss sākās ar pirmo platfilmu kameru „Zeiss Ikon”. Savas fotografēšanas prasmes G. Kopštāls attīstījis visa mūža garumā, mācoties un strādājot ar dažādu fototehniku.

Mākslinieka dzīves pamatprincips ir: „Mūžu dzīvo, mūžu mācies”, nepārtraukti papildinot zināšanas pašam un mācot tās arī citiem. Par to liecina pedagoģiskajā darbā aizvadītie piecdesmit pieci gadi: trīsdesmit piecus gadus Gunārs Kopštāls pasniedzis fotomākslu Liepājas lietišķās mākslas vidusskolas audzēkņiem, divdesmit gadi aizvadīti Liepājas Oskara Kalpaka 15. vidusskolā, kur saviem audzēkņiem iekārtojis lielisku fotolaboratoriju.

Radošajā darbā mākslinieks nav pieķēries kādam vienam fotogrāfiju izgatavošanas paņēmienam. Galvenokārt tika strādāts analogajā fotogrāfijas tehnikā uz sudraba emulsijas bāzes, bet nu jau vairāk kā piecpadsmit gadus nav sveša arī digitālā fotogrāfija. Arī izstādē skatāmie darbi ir tapuši skenējot filmas, taču attēlus drukājot modernā tehnikā, jo kopēšana analogajā fotogrāfijas tehnikā šodien izmaksātu ļoti dārgi.

Aizvadītajos gados ir tapuši simtiem darbu, ar kuriem Gunārs Kopštāls piedalījies 120 grupu izstādēs piecos kontinentos, 34 valstīs, 78 foto salonos. Ir bijuši panākumi, saņemti apbalvojumi un goda nosaukumi. Taču par svarīgāko mākslinieks uzskata savas zināšanas nodot tālāk – iemācot saprast un mīlēt f o t o g r ā f i j u.

Fotomākslinieka Gunāra Kopštāla jubilejas izstāde "6x6" apskatāma no 27. oktobra līdz 26. novembrim.

BildeAnnijaJūras malā

JAUNUMI UN AKTIVITĀTES